Co je diamant?
Diamantem označujeme surový nerost. Jedná se o krystalickou formu uhlíku, která vzniká v horním zemském plášti za vysokých teplot a tlaků. Zajímavostí je, že diamanty nejsou jen na zemi, ale i ve vesmíru. Podle vědců jsou některé hvězdy krystalické formy uhlíku - tedy velké hvězdné diamanty.

Diamant se používá nejen ve šperkařství, ale v mnoha dalších oborech - například průmyslu. Jistě znáte diamantové brusné kotouče, ale málokdo ví, že se z diamantů vyrábí třeba speciální diamantové pasty nebo se využívají ve speciálních elektronických součástkách. Nejvýznamnějším oborem pro využití diamantu je bezesporu šperkařství. V něm se však nepoužívají diamanty surové, ale za pomoci výbrusu se upravují. Jedním z nejznámějších výbrusů diamantu je briliant.

Co je briliant?
Briliant je vybroušený surový diamant. Briliantový brus získal své jméno z francouzštiny, ve které znamená "zářící" nebo "jasný". Jeho vznik se datuje kolem roku 1910, avšak autorem výpočtu moderního briliantového brusu (v roce 1917) je Marcel Tolkowski, který dokázal spočítat ideální sklon úhlů faset (vybroušených plošek). Ideální diamantový brus má 57 faset, neboli plošek, rozdělených následovně: Jednu horní plošku, kterou se celý brus začíná, 32 horních faset a 24 faset v dolní části. Tímto tvarem je zajištěno, že světlo procházející diamantem se odráží co nejlepším způsobem při celém barevném spektru a maximální intenzitě. Díky tomu jsou briliantové šperky tak třpytící, zářivé a krásné.